Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Irani mund të varë një grua brenda ditësh, reagojnë organizatat


Ilustrim

Organizatat e të drejtave të njeriut kanë shprehur frikë për një grua 22 vjeçe në Iran, e cila mund të varet brenda pak ditësh.

Zeinab Sekaanvand është dënuar për vrasjen e burrit të saj, i cili, siç ka thënë ajo, e ka rrahur për muaj të tërë.

Ekzekutimi i saj është shtyrë pasi ajo është rimartuar në burg dhe ka mbetur shtatzënë. Në Iran është e paligjshme të ekzekutohet gruaja që pret fëmijë.

Muajin e kaluar, ajo ka lindur foshnje të vdekur dhe tani rrezikon të varet.

Mjekët kanë thënë se foshnja ka vdekur në barkun e nënës si pasojë e stresit.

Organizata Amnesty International tha se Sekaanvand vjen nga një familje e varfër dhe konservatore iraniano-kurde dhe se ka ikur nga shtëpia për t’u martuar me burrin e parë, Hossein Sarmadi.

Ajo ka thënë se martesën me të e ka parë si mundësinë e vetme për jetë më të mirë.

Por, jo shumë kohë pas martesës, Sekaanvand ka thënë se burri i saj ka nisur ta rrahë dhe abuzojë rregullisht.

Sekaanvand ka qenë 17 vjeçe kur ka vdekur burri i saj. Ajo ka pranuar se e ka therur atë për vdekje.

Organizata Human Rights Watch tha se Irani, si pjesë e Konventës për të Drejtat e Fëmijës, nuk duhet të dënojë me vdekje të mitur.

XS
SM
MD
LG