Ndërlidhjet

SHBA: FBI po heton lidhur me përfshirjen e Rusisë në sulmet kibernetike


Ilustrim

Fushata e kandidates demokrate për presidente amerikane, Hillary Clinton, tha se agjencia FBI po zhvillon hetime nëse Rusia ka dorë në depërtimin dhe rrjedhjen e emailave të një këshilltari të lartë, gjatë javës së kaluar.

Kryesuesi i fushatës, John Podesta, tha mbrëmë vonë se ka mësuar për hetimet gjatë fundjavës, kur ishte kontaktuar nga FBI-ja, për sulmet në emailat e tij, disa prej të cilëve janë publikuar nga faqja në Internet, WikiLeaks, më 7 tetor.

Podesta tha se i është thënë se ato janë përfshirë në hetimin që po zhvillohet lidhur me sulmet kibernetike kundër organizatave të Partisë Demokratike nga inteligjenca e Rusisë.

Këto komente u bënë derisa Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan, Barack Obama, po i shqyrton opsionet për “përgjigje proporcionale” për verifikimin e incidenteve lidhur me ndërhyrjet ruse.

XS
SM
MD
LG