Ndërlidhjet

Mbreti i Tajlandës, Bhumibol Adulyadej, ka vdekur pas 70 vjetësh në fron, tha pallati mrbetëror.

Mbreti, 88 vjeç, shihej si figurë stabilizimi në një vend të goditur nga trazirat politike dhe grushtshtete të shumta.

Ai ka qenë në gjendje të dobët shëndetësore viteve të fundit dhe ka bërë pak paraqitje publike.

Vdekja e mbretit vjen në kohën kur Tajlanda është nën sundimin ushtarak, pas një grushtshteti më 2014.

XS
SM
MD
LG