Ndërlidhjet

Rusia dhe India arrijnë marrëveshje në fushën e mbrojtjes


Narendra Modi dhe Vladimir Putin

Rusia dhe India kanë nënshkruar një marrëveshje në fushën e mbrotjes, në vlerë miliarda dollarëshe.

Marrëveshjet kyçe që janë arritur sot përfshijë edhe furnizimin e Indisë me sistemin raketor rus S-400, që mund të përdoren për të sulmuar objektiva në një rreze prej 400 kilometrash. Po ashtu India dhe Rusia janë marrë vesh që të prodhojnë së bashku helikpterë rus të tipit Kamov 226T.

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri indian, Narendra Modi gjithashtu kanë njoftuar po ashtu për ndërtimine dy raketorëve bërthamorë në uzinën Kudankulam në Indi.

XS
SM
MD
LG