Ndërlidhjet

Nis ofensiva për rikthimin e Mosulit nga Shteti Islamik


Mosul, Irak

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi, tha se operacioni ushtarak për rikthimin e qytetit të Mosulit nga i ashtuquajturi Shtet Islamik ka nisur.

Ofensiva nga forcat kurde Peshmerga, trupat qeveritare dhe forcat aleate po mbështetet nga një koalicion ndërkombëtar, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Mosuli, qyteti i dytë më i madh i Irakut, është nën kontrollin e grupit militant Shteti Islamik qysh në qershor të vitit 2014.

Kombet e Bashkuara kanë shprehur “shqetësim të madh” për sigurinë e rreth 1.5 milion banorëve në zonë.

Mosuli është bastioni i fundit i Shtetit Islamik në Irak.

"Sot, deklaroj fillimin e operacioneve heroike për çlirim nga Daesh-i", tha kryeministri Abadi, duke iu referuar grupit militant me emrin arab.

XS
SM
MD
LG