Ndërlidhjet

Kazakistani ndalon hixhabin nëpër shkolla


Ilustrim

Qeveria kazake thotë se zyrtarisht ka ndaluar bartje e hixhabit dhe çdo veshje që “propagandon fenë” nëpër shkolla.

Zëvendësministrja e Edukimit, Elmira Sukhanberdieva ka thënë se ky vendim është marrë pas konsultimeve me ministritë e tjera.

Autoritetet kazake kanë rritur shqetësimin e tyre lidhur me ekstremizmin fetar.

Në qershor, një grup prej 25 personash, të dyshuar si militantë islamikë, kanë kryer një seri të sulmeve në qyteti veriperëndimor të Aqtobes.

Pesë civilë dhe tre anëtarë të forcave të sigurisë kazake janë vrarë.

Kazakistani është shtet sekular. Ai u pavarësua pas rënies së Bashkimit Sovjetik më 1991.

XS
SM
MD
LG