Ndërlidhjet

Shkencëtarët humbin kontaktet me sondën e dërguar në Mars


Shkencëtarët vazhdojnë të jenë të pasigurtë nëse sonda Schiaperelli ka ateruar sigurtë në planetin Mars, apo është shkatërruar.

Agjencia evropiane e Hapësirës ka thënë se ka humbur kontaktin me sondën më 19 tetor, pak kohë para se ajo pritej të arrinte në planetin Mars.

Sonda është pjesë e një misioni të përbashkët BE-Rusi, që ka për qëllim të gjejë prova për jetën në Mars.

Ishte paraparë që të testohen teknologjitë gjatë mbërritjes së sondës më Mars më 19 tetor dhe më pas të bëheshin kërkime në sipërfaqen e planetit të kuq.

Sonda ishte nisur nga Kazakistani në muajin mars.

XS
SM
MD
LG