Ndërlidhjet

Carter arriti në Irak për bisedime lidhur me ofensivën në Mosul


Pamje gjatë luftimeve të forcave speciale irakiane kundër militantëve të Shtetit Islamik në pjesën lindore të Mosulit

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Ashton Carter, ka arritur në Irak për takime me komandantët amerikanë dhe për shqyrtimin e progresit në ofensivën gjashtëditëshe për rimarrjen e qytetit verior Mosul, nga grupi ekstremist, Shteti Islamik.

Gjatë vizitës së tij të paparalajmëruar sot në Bagdad, zoti Carter do të takohet me kryeministrin irakian, Haider al-Abadi, për të diskutuar për operacionin Mosul, që ka filluar më 17 tetor.

Kjo vizitë po bëhet pas takimeve të zotit Carter me liderët e Turqisë në Ankara, para dy ditësh, kur ai pat shpallur se ekziston “një marrëveshje parimore” për Turqinë, që të luaj rol në betejën për rimarrjen e Mosulit.

Kjo është vizita e tretë e zyrtarit të lartë amerikan në Irak këtë vit dhe po bëhet një ditë pasi një ushtar amerikan është vrarë nga jë pajisje e improvizuar eksploduese në pjesën veriore të Irakut.

Ky ushtar ishte në mesin e 100 pjesëtarëve të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, që janë së bashku me forcat irakiane dhe kurde, për të ndihmuar në udhëzimin e sulmeve ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, në mbështetje të ofensivës ushtarake të prirë nga Iraku për rimarrjen e Mosulit.

XS
SM
MD
LG