Ndërlidhjet

Forcat e Irakut depërtuan në një qytet afër Mosulil


Forcat irakiane duke hyrë në fshatin Bajvanijah, 30 kilometra në jug të Mosulit, më 18 tetor të këtij viti

Forcat irakiane kanë depërtuar sot në qytetin Hamdanijah, që kryesisht është i banuar me popullatë të krishterë, i cili ishte nën kontroll të grupit ekstremist, Shteti Islamik, prej vitit 2014, gjatë ofensivës së ushtrisë së Irakut për rimarrjen e qytetit Mosul, që është baza e fundit e fuqishme e militantëve të IS-it në Irak.

Raportohet se forcat kanë arritur në qendrën e qytetit Hamdanijah, i njohur edhe si Karakosh, dhe i kanë ngitur flamujt irakianë.

Ky qytet, 20 kilometra nga Mosuli, besohet se në masë të madhe është i pabanuar.

XS
SM
MD
LG