Ndërlidhjet

IS-i e mori përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës në Pakistan


Në Kueta të Pakistanit janë ndërmarrë masa të shtuara të sigurisë pas sulmit në një akademi policore

Grupi ekstremist Shteti Islamik (IS), e ka marrë përgjegjësinë për sulmin në një akademi policore në Kueta të Pakistanit, me ç’rast janë vrarë 61 vetA dhe plagosur më se 100 të tjerë.

Një agjenci e lajmeve e këtij grupi ka njoftuar sot se “luftëtarët e Shtetit Islamik” e kanë kryer këtë sulm gjatë natës.

Prej tre e deri në gjashtë persona të armatosur e kanë sulmuar akademinë në pjesën jugperëndimore të Pakistanit, gjatë natës derisa kadetët ishin në gjum.

Forcat e sigurisë pakistaneze e kanë vrarë një sulmues, ndërsa dy të tjerë janë vrarë pas aktivizimit të eksplozivit në trupin e tyre.

XS
SM
MD
LG