Ndërlidhjet

Në Afganistan vriten dy ushtarë amerikanë


Afganistan

NATO tha se dy ushtarë amerikanë janë vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur gjatë një operacioni në veri të Afganistanit.

“Ushtarët janë sulmuar më 3 nëntor gjatë një misioni trajnues dhe këshillues me partnerët tanë afganë, për të spastruar një pozicion të talibanëve dhe për të penguar operacionet e grupit në qarkun e Kunduzit”, thuhet në njoftimin e NATO-s.

“Pavarësisht ngjarjes së sotme tragjike, mbetemi të palëkundur në përkushtimin tonë për t’i ndihmuar partnerët afganë në mbrojtjen e vendit të tyre”, tha John Nicholson, komandant i lartë i SHBA-së dhe NATO-s në Afgansitan.

Operacionet luftarake të SHBA-së në Afganistan kanë përfunduar në masë të madhe në vitin 2014, por forcat speciale angazhohen në luftime, në ndihmë forcave lokale.

XS
SM
MD
LG