Ndërlidhjet

Jordani: Janë vrarë dy trajnerë amerikanë


Pamje e ushtarëve amerikanë

Autoritetet e Jordanisë thonë se dy trajnerë të Shteteve të Bashkuara janë vrarë dhe një është plagosur, gjatë këmbimit të të shtënave në një bazë në këtë vend.

Të shtënat kanë ndodhur sot në hyrjen e bazës ajrore, Mbreti Feisal, në pjesën jugore të Jordanisë, kur automjeti me amerikanët nuk i ka respektuar urdhërat e rojeve jordaneze për tu ndalur, ka thënë ushtria.

Një tjetër trajner amerikan dhe një ushtar jordanez, janë plagosur.

Jordania është aleati kryesor rajonal amerikan dhe është anëtare e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që lufton kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik, në vendet fqinje Siri dhe Irak.

XS
SM
MD
LG