Ndërlidhjet

Ushtria irakiane zbulon një varrezë masive në afërsi të Mosulit


Forcat irakiane të sigurisë në Hammam al-Alil afër Mosulit

Ushtria irakiane thotë se ka gjetur rreth 100 trupa me koka të prera, në një varrezë massive në qytetin që mbahet nga militantët Shteti Islamik, Mosul.

Një zëdhënës i komandës së përbashkët ushtarake, gjeneral brigade, Yahya Rasool, tha se trupat janë gjetur të hënën në afërsi të kolegjit bujqësor në qytetin Hammam al-Alil. Shumica ishin skelete.

Ekipet e mjekësisë ligjore nga Bagdadi do të hetojnë vendin ditën e martë. Rasool tha se gjendja e trupave e vështirësoi përcaktimin nëse ishin ushtarë ose civilë.

IS-i ka kryer një numër të masakrave që prej hyrjes në pjesën veriore dhe qendrore të Irakut në verën e vitit 2014, shumicën e rasteve duke i dokumentuar ato me forografi ose edhe video xhirime që qarkulluan në faqet e internetit.

Trupat irakiane nisën një operacion masiv muajin e kaluar për të larguar ekstremistët nga Mosuli dhe rajonet përreth. (REL)

XS
SM
MD
LG