Ndërlidhjet

Hollande bëri “bisedë të përzemërt” me Trumpin


Presidenti i Francës, Francois Hollande.

Presidenti i Francës, Francois Hollande, bisedoi në telefon për herë të parë me presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

Se kush e ka iniciuar bisedën 7-8 minutëshe nuk është bërë e qartë.

Qeveria e Francës tha se Hollande dhe Trump kanë zhvilluar një bisedë “të përzemërt” dhe se ata dy do të flasin prapë për luftën kundër terrorizmit, krizat në Ukrainë, Siri dhe Irak, si dhe marrëveshjen për klimën.

Ditë më parë, presidenti socialist i Francës ka thënë se zgjedhja e Trumpit “hap një periudhë të pasigurisë”.

Trump ka shkaktuar zemërim në Francë pasi ka thënë se sulmet e 13 nëntorit, 2015, në Paris kanë mundur të shmangen nëse ky vend do të kishte ligje më të buta për armë.

XS
SM
MD
LG