Ndërlidhjet

Trump i gatshëm për bisedë telefonike me Putinin


Vladimir Putin dhe Donald Trump

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, e ka shprehur dëshirën për bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në një të ardhme të afërt, ka thënë Trump gjatë një interviste të publikuar sot në të përditshmen, Wall Street Journal.

Trump tha se e ka marrë një letër të “shkëlqyeshme” nga Putini, duke iu referuar telegranit të urimit, që lideri rus ia ka dërguar më 9 nëntor, duke shprehur dëshirën për të punuar në “kthimin e raporteve ruso-amerikane në rrugën e stabilitetit dhe zhvillimit”.

Nga ana tjetër, Dmitry Peskov, zëdhënës i zotit Putin, i ka thënë mbrëmë rrjetit televiziv amerikan, CNN, se Putin dhe Trump janë “shumë pragmatik”.

“Njëherësh, ata të dy kanë shprehur gatishmëri për të zhvilluar raporte të mira me vendet e tjera dhe kjo është koincidencë shumë e mirë dhe shumë pozitive”, tha Peskov.

XS
SM
MD
LG