Ndërlidhjet

Shqipëri: Nga shpërthimi në rafineri – një i vdekur e 5 të plagosur


Ilustrim

Nga eksplodimi në një rafineri të naftës në Shqipëri, është vrarë një person dhe 5 të tjerë janë plagosur, ka njoftuar dje policia e Shqipërisë.

Eksplodimi ka nodhdur në rafinerinë në Ballsh, 140 kilometra në jug të kryeqytetit Tirana, dhe është shkaktuar nga dështimi i një pompe të hidrogjenit.

Nga zjarri i shkaktuar është vrarë një person 40 vjeçar dhe janë plagosur 5 të tjerë, njëri prej tyre seriozisht.

Kompania operuese ka thënë se janë plagosur 6 vetë, raporton AP nga Tirana.

Ministria e Energjisë e Shqipërisë tha se me pajisje nuk është operaur në mënyrë korrekte. Presioni i hidrogjenit ishte tri herë më i lartë se ai normal dhe se një valvolë siguruese nuk ka funksionuar.

Të gjeturat janë dërguar te zyra e prokurorisë, thuhet në njoftimin e policisë.

Raportohet se aktualisht rafineria i është kthyer punës normale.

XS
SM
MD
LG