Ndërlidhjet

Kandidati pro-rus tha se i fitoi zgjedhjet në Moldavi


Igor Dodon

Kandidati pro-rus, Igor Dodon, tha se ka fituar rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Moldavi, i cili është mbajtur të dielën.

Me gati të gjitha votat e numëruara, Dodon ka fituar 55 përqind, ndërsa rivalja e tij pro-evropiane, Maia Sandu, 45 përqind.

Këto kanë qenë zgjedhjet e para direkte presidenciale në Moldavi, në 20 vjet.

Që nga viti 1996, presidentët e Moldavisë janë zgjedhur nga Parlamenti.

Zgjedhjet janë parë si betejë midis atyre që mbështesin lidhjet më të afërta me Rusinë dhe atyre që duan integrimin në Bashkimin Evropian.

Sandu u ka bërë thirrje zyrtarëve zgjedhorë që të japin dorëheqje, duke thënë se zgjedhjet kanë qenë të organizuara dobët.

XS
SM
MD
LG