Ndërlidhjet

Rusia e Irani negociojnë marrëveshje miliarda dollarëshe për armë


Ilustrim

Një senator i lartë rus tha se Rusia dhe Irani po bisedojnë për një marrëveshje armësh, në vlerë prej dhjetë miliardë dollarësh.

Viktor Ozerov, shef i Komitetit të Mbrojtjes dhe Sigurisë në Dhomën e Lartë të Parlamentit të Rusisë, tha se me marrëveshjen potenciale, Moska do të dërgonte tanke, sisteme të artilerisë, aeroplanë dhe helikopterë në Iran.

Ozerov i bëri këto komente në Teheran.

Në muajin tetor, Rusia ka bërë të ditur se ka përfunduar dërgimin e sistemeve të mbrojtjes raketore S-300 në Iran, pavarësisht shqetësimeve nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli.

XS
SM
MD
LG