Ndërlidhjet

Giuliani vlerësohet kandidat serioz për sekretar shteti në administratën Trump


Ish-kryetari i New Yorkut, Rudolph Giuliani

Ish kryetari i New Yorkut, Rudolph Giuliani është ndër kandidatët kryesor për sekretar të shtetit në adminstratën e Donald Trump, thanë zyratrë të Trumpit më 14 nëntor.

Giuliani ishte këshilltari kryesor dhe avokuesi më i zëshëm për Trumpin gjatë fushatës kundër demokrates Hillary Clinton.

Duke folur në një ngjarje të Wall Street Journal në Washington, Giuliani hodhi poshtë mundësinë që të bëhet prokuror i përgjithshëm i Trump – një punë për të cilën ish prokurori federal është parë si kandidati kryesor

Ai tha se mendon që John Bolton, ish ambassador i SHBA-së në OKB, “do të ishte një zgjedhje shumë e mirë” për sekretar të shtetit. Por I pyetur nëse ishte dikush tjetër më i mirë, ai u përgjigj me një buzëqeshje: “ Ndoshta unë, nuk e di’.

Inaugurimi i Trump bëhet brenda 66 ditësh dhe presidenti i zgjedhur është i përqëndruar në ndërtimin e ekipit dhe për të biseduar me udhëheqës të jashtëm.(REL)

Përveç Gulianit dhe Bolton,kryetari i Dhomës së Përfaqësuesva, Njut Gingrich gjithashtu është emëruar si një [prej kandidatëve kryesorë për një punë diplomatike.

XS
SM
MD
LG