Ndërlidhjet

Shefi i BE-së në Serbi, optimist nga marrëveshja për telekomunikacionin


Shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Michael Devenport.

Shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Michael Devenport, tha se marrëveshja për telekomunikacionin midis Beogradit dhe Prishtinës mund të jetë nxitje për përparim në zbatimin e marrëveshjeve të tjera midis dy vendeve.

“E përshëndes marrëveshjen më të re. Mendoj se është rezultat i përpjekjeve të mëdha të të gjitha palëve. Me të është siguruar numri treshifror dhe funksionomi i papenguar i Telekomit të Serbisë”, tha Devenport, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Ai shtoi se është e rëndësishme që marrëveshja në fjalë të zbatohet në përputhje me afatet e parapara.

Devenport po ashtu tha se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është obligim për palën kosovare.

Prishtina dhe Beogradi kanë arritur të dielën marrëveshjen për telekomunikacionin, në kuadër të dialogut që ndërmjetëson Bashkimi Evropian.

XS
SM
MD
LG