Ndërlidhjet

SHBA: Ripërtrihen sanksionet kundër Iranit dhe mbështetësve të Sirisë


Pamje nga një senacë në Kongresin e Shteteve të Bashkuara

Dhoma Përfaqësuese e Shteteve të Bashkuara pothuajse unanimisht e ka miratuar legjislacionin dypartiak për ripërtritjen e sanksioneve kundër Iranit dhe imponimin e sanksioneve të reja kundër mbështetësve të presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad.

Ky legjislacion, që është miratuar me 419 vota për dhe 1 kundër, tregon mbështetje të gjërë në Kapitoll Hill për mbajtjen e presionit ekonomik ndaj Teheranit dhe ndëshkimin e mbështetësve të qeverisë së Sirisë.

Ky legjislacion ishte sponzorizuar nga kryesuesi republikan i Komitetit të punëve të jashtme, Ed Royce, dhe demokrati më i lartë në këtë komitet, Eliot Engel.

Tash ky legjislacion duhet të diskutohet në Senat, para se t’i dërgohet presidentit, Barack Obama, për nënshkrim.

XS
SM
MD
LG