Ndërlidhjet

Francë: Shtatë persona të arrestuar për shkak të terrorit


Pjesëtarë të policisë speciale të Francës

Autoritetet në Francë thonë se e kanë shkatërruar një qark terrorist, që kishte përgatitur komplot në Francë.

Ministri i brendshëm, Bernard Cazeneuve, tha sot se 7 individët me origjinë franceze, marokene dhe afgane, janë arrestuar në qytetet Strasburg dhe Marsej, gjatë fundjavës.

Arrestimi i të dyshuarve të moshës ndërmjet 29 dhe 37 vjeçare, “na mundëson ta parandalojmë sulmin terrorist të përgatitur gjatë në tokën tonë”, tha ministri Cazeneuve.

Ai nuk e ka identifikuar cakun e sulmit të planifikuar.

Franca mbetet në gjendje të jashtëzakonshme, një vit pas sulmeve nga militantët e Shtetit Islamik (IS) në Paris, nga të cilat ishin vrarë 130 vetë.

Ministri Cazenueve tha se 418 vetë janë arrestuar në kuadër të operacioneve antiterror prej fillimit të këtij viti.

Strasburgu është në gjendje alarmi të nivelit të lartë para fillimit të tregut të Krishtlindjeve më 25 nëntor.

XS
SM
MD
LG