Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Putin: Fidel Castro ishte mik i besueshëm i Rusisë


Fidel Castro (djathtas) dhe Vladimir Putin (majtas) gjatë një takimi në Kubë në korrik të vitit 2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka lavdëruar ish-liderin revolucionar të Kubës, Fidel Castro, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare, duke thënë se ai ishte “simbol i jë epoke”.

Në telegramin e zotit Putin dërguar presidentit aktual të Kubës, Raul Castro, theksohet se “emri i burrshtetasit të shquar me të drejtë konsiderohet si simbol i një epoke në historinë botërore moderne”.

Putin theksoi se “Fidel Castro ishte mik i sinqerttë dhe i besueshëm i Rusisë”.

XS
SM
MD
LG