Ndërlidhjet

Hollande: Castro për kubanët ishte krenari për kundërshtim të dominimit të jashtëm


Francois Hollande

Presidenti i Francës, Francois Hollande, pas lajmit për vdekjen e ish-liderit revolucionar të Kubës, Fidel Castro, tha se ai ishte i mishëruar me revolucionin e Kubës, si për “shpresat” e tij, e më vonë edhe për “pakënaqësitë”, duke theksuar shqetësimet për abuzimet e të drejtave të njeriut nën regjimin e Castros.

“Ai ishte “një aktor i Luftës së Ftohtë...dhe për kubanët ai përfaqëson krenari në refuzimin e dominimit të jashtëm”, tha Francois Hollande, duke aluduar në kundërshtimin e Fidel Castros ndaj Shteteve të Bashkuara.

XS
SM
MD
LG