Ndërlidhjet

Personi më i moshuar në botë feston ditëlindjen e 117-të


Ilustrim

Emma Morano, që besohet se është personi më i moshuar në votë dhe i fundit që ka lindur gjatë viteve 1800, e ka festuar ditëlindjen e 117-të të martën.

Ajo ende beson fuqishëm se jetëgjatësia e saj ka të bëjë me mënyrën e të ushqyerit, më sakt, konsumimi i dy vezëve të pagatuara në ditë.

Morano, ka lindur në muajin nëntor të vitit 1899, katër vjet para se të realizohet fluturimi i parë nga vëllezërit Ëright.

Jeta e saj përfshinë tre shekuj, dy Lufta Botërore dhe rreth 90 qeveri italiane.

XS
SM
MD
LG