Ndërlidhjet

Brennan këshillon Trump, kujdes nga Rusia 


Drejtori i CIA-së, John Brennan

Drejtori i CIA-së, John Brennan përmes një interviste dhënë BBC-së, e ka këshilluar presidentin e zgjedhur, Donald Trump dhe administratën e re që “të kenë kujdes ndaj premtimeve ruse”, derisa e ka fajësuar Moskën për shumicën e vuajtjeve në Siri.

BBC e ka cituar Brennan të ketë thënë në intervistën e 30 nëntorit se Rusia, aleat kyq i presidentit sirian, Bashar al Assad, vazhdon të mbajë qelësin e të ardhmes së Sirisë.

Drejtori në largim i Agjencisë Qëndrore të Inteligjencës amerikane, beson se Uashingtoni duhet të vazhdojë përkrahjen e rebelëve që po luftojnë kundër regjimit në Damaskë.

Gjatë fushatës parazgjedhore për Shtëpinë e Bardhë, Trump ka thënë se ai dëshiron të punojë për së afërmi me Moskën në disa çështje duke e përfshirë edhe luftën kundër grupit, Shteti Islamik.

Trump do e nis detyrën në muajin janar, kohë kur Brennan largohet nga posti i Drejtorit të CIA-së.

XS
SM
MD
LG