Ndërlidhjet

May do ndëshkojë qeveritarët që rrjedhin dokumente të BREXIT


Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May është duke marrë masa të ashpra ndaj një rrjedhje në media nga ministrat dhe shërbyesit civil të planit të saj për daljen e Britanisë nga BE-ja.

Reuters e raporton lajmin duke u mbështetur në artikullin e “Mail on Sunday”.

Sekretari i kabinetit, Jeremy Heyëood, iu ka shkruar zyrtarëve të lartë duke iu thënë se May dëshiron që “në mënyrë urgjente të shtojë proceset e sigurisë” dhe se kushdo që zbulohet se po nxjerrë informacione të ndjeshme do të pezullohet, thuhet në artikull.

Një nga zëdhëneset e May nuk ka pranuar të komentojë dokumentin e publikuar në media.

Në letren e datës 28 nëntor, më tej tuhet: “Rrjedhja e informacioneve minon besimin dhe qeverisjen e mirë”.

May ka thënë se do të nis procesin formal të daljes së vendit nga BE në fund të muajit mars, duke i dhënë kohë qeverisë së saj që të themelojë një strategji negociuese për bisedimet që pritet të jetë ndër më të komplikuarat që ka bërë Britania prej Luftës së Dytë Botërore.

XS
SM
MD
LG