Ndërlidhjet

OKB: Dhjetëra civilë në Alepo janë qëlluar "në vend"


Alepo, Siri

Kombet e Bashkuara thanë se kanë marrë raporte se forcat pro-qeveritare në Siri kanë hyrë në shtëpi në lindje të Alepos dhe kanë qëlluar civilë "në vend".

Zyra për të drejta të njeriut e OKB-së tha se ka prova të besueshme se në katër lagje, 82 civilë, përfshirë 11 gra dhe 13 fëmijë, janë qëlluar.

Zëdhënësi Rupert Colville tha se mizoritë janë kryer në ditët e fundit, duke shtuar se mund të ketë "shumë më tepër" vrasje me ekzekutim.

Zëdhënësi për çështje humanitare i OKB-së, Jen Laerke, tha se në Alepo duket sikur ka "kolapsim të plotë të humanitetit".

Rebelët, që kanë pasur nën kontroll pjesën lindore për katër vjet, janë në prag të humbjes.

Lexoni edhe këtë:

Luftimet në Alepo drejt fundit; thirrje për mbrojtjen e civilëve

XS
SM
MD
LG