Ndërlidhjet

Egeland: Ka filluar evakuimi në Alepo, por sërish ka incidente


Këshilltari i OKB-së për çështje humanitare, Jan Egeland

Këshilltari i OKB-së për çështje humanitare, Jan Egeland ka thënë sot se ai është optimist për evakuimin e mijëra civilëve nga Alepo lindore, ndonëse kërkesa ruse për përfshirjen e OKB-së iu ka shkuar shumë vonë.

"Sapo e kemi marrë informacionin nga rusët që thonë se na duan të përfshirë në evakuim, por konfirmimi për këtë ka ardhur tani, këtë mëngjes, që është shumë vonë sepse procesi tashmë ka filluar dhe tani ka edhe incidente të sigurisë”, i ka thënë Egeland Reutersit.

“Mijëra njerëz kanë nevojë për evakuim, por gjëja e parë dhe më urgjente është që të largohen të lënduarit, të sëmurët dhe fëmijët, përfshirë edhe jetimët” ka thënë ai dhe ka shtuar “mbetëm me shpresë sepse kjo është vonuar tejmase”.

Të dhënat e fundit janë se forcat aleate të regjimit sirian kanë shtënë drejt përsonave të përfshirë në evakuimin e njerëzve.

Nuk dihet se sa do të mbajë kjo marrëveshje pasi armëpushimi i parë u shkel pak orë pas arritjes.

XS
SM
MD
LG