Ndërlidhjet

Bagdad: Nga eksplodimi janë vrarë së paku 16 vetë


Pamje pas një sulmi të mëparshëm me bombë në Bagdad

Së paku 16 vetë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një eksplodim në një shesh të mbushur me njerëz në kryeqytetin Bagdad në Irak.

Policia tha se në sulmin e sotëm ishte shfrytëzuar një makinë-bombë.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë e menjëhershme për këtë eksplodim, por grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), i ka kryer disa sulme në Bagdad, gjatë javëve të fundit, duke i marrë në shënjestër kryesisht territoret me popullatë shumicë shiite.

XS
SM
MD
LG