Ndërlidhjet

Izrael: Një ushtar dënohet për vrasjen kundërthënëse të palestinezit


Ushtari Elor Azaria sot në një gjykatë në Tel Aviv

Një gjykatë në Izrael e ka dënuar ushtarin, Erol Azaria, për vrasje, pasi ai ishte filmuar duke shtënë për vdekje kundër një sulmuesi të plagosur palestinez.

Ushtari Azaria e qëlloi me plumb në kokë palestinezin, Abdul Fatah al-Sharif, derisa ai ishte i çarmatosur dhe ishte i shtrirë i palëvizshëm në rrugë.

Incidenti ka ndodhur në Hebron, në Bregun Perëndimor, në mars të vitit 2016, pasi një ushtar tjetër ishte therrë me thikë.

Sot, duke e paraqitur vendimin, një panel prej tre gjyqtarëve ushtarakë, e ka hedhur poshtë mbrojtjen e të akuzuarit Azaria, se e kishte qëlluar Sharifin, pasi ai kishte vazhduar të jetë kërcënim.

Azaria i tha gjykatës se besonte se palestinezi ka mundur ta kishte një jelek me materje eksploduese.

Ekipi i mbrojtësve të tij tha se kundër vendimit do të ushtrohet ankesë.

Ushtari Azaria mund të ballafaqohet me dënim prej 20 vitesh burg.

Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman, tha se nuk pajtohet me vendimin e gjykatës, por ka kërkuar nga opinioni që ta respektoj këtë vendim.

Ka pasur tubime në mbështetje të ushtarit Azaria, ndërsa disa politikanë të nivelit të lartë e kanë përkrahur atë.

XS
SM
MD
LG