Ndërlidhjet

Rusi: Kundërshtohen akuzat amerikane se Putin ka “urdhëruar” ndërhyjre


Dmitry Peskov

Zëdhënësi i presidencës së Rusisë, Dmitry Peskov, i ka hedhur poshtë akuzat e paraqitura në raportin e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, se presidenti i Rusisë, Vlaidmir Putin, personalisht ka urdhëruar sulme kibernetike dhe fushatë dezinformuese për ta ndihmuar Donald Trumpin, që të fitoj në zgjedhjet presidenciale amerikane më 8 nëntor të vitit të kaluar.

Zoti Peskov u tha sot gazetarëve në Moskë se raporti i inteligjencës përmbanë “akuza të pabaza të mbështetura me asgjë” dhe se ishte “bërë në nivel amator dhe emocional”.

“Ne ende fuqishëm e përjashtojmë çfarëdo involvimi të Moskës ose të zyrtarëve rusë”, tha Peskov.

Sipas tij, Moska aktualisht nuk ka kurrfarë komunikimi me ekipin për tranzicion të presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trumpit.

XS
SM
MD
LG