Ndërlidhjet

Mattis: SHBA përballet me faktin që Rusia ka zgjedhur të bëhet “konkurrent strategjik”


Ish- gjenerali i Marinës amerikane i nominuar për postin e Sekretarit të ri të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara, James Mattis ka thënë se Rusia ka zgjedhur të bëhet “konkurrent strategjik” dhe se Uashingtoni duhet të përballet me këtë sjellje të Moskës.

James Mattis i ka bërë këto komente në një dëshmi në formë të shkruar para Komisionit të Senatit për Shërbimet e Armatosura, ku është mbajtur seanca e parë dëgjimore për këtë nominim të presidentit të zgjedhur, Donald Trump.

Mattis, 66 vjeç, e ka udhëhequr okupimin e Afganistanit në vitin 2001 pas sulmeve të 11 shtatorit, dhe më pas edhe okupimin e Irakut për largimin e Sadam Hyseinit nga pushteti në vitin 2003.

Më vonë ai udhëhoqi trupat amerikane për rimarrjen e qytetit të Falluxhës në një nga betejat më të përgjakshme në vitin 2004.

Më vonë ai e ka udhëhequr komandën qendrore amerikane në vitin 2010, duke mbikëqyrur operacionet ushtarake në Lindje të Mesme deri në pensionimin e tij në vitin 2013.

XS
SM
MD
LG