Ndërlidhjet

Mogherini e kundërshton Trump, e mbron marrëveshjen me Iranin 


Shefja e BE-së për politikë të jashtme, Federica Mogherini

Shefja e politikës së jashtme të BE-së ka thënë se Bashkimi Evropian do e përkrahë marrëveshjen me Iranin duke e kundërshtuar presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump i cili e ka kundërshtuar marrëveshjen.

Federica Mogherini më 16 janar ka thënë se marrëveshja i shërben sigurisë së Evropës dhe ajo është “dëshmi se diplomacia funksionon dhe ofron zgjidhje”.

Gjatë takimit të njëjtë të ministrave të BE-së, kryediplomati britanik, Boris Johnson, iu ka thënë gazetarëve se marrëveshja duhet të ruhet.

Trump, rregullisht e ka kritikuar marrëveshjen me Iranin gjatë kësaj jave duke e konsideruar si “një marrëveshjet më të këqija që është bërë ndonjëherë”.

Marrëveshja është nënshkruar nga Irani, SHBA-ja, Kina, Rusia, Britania, Franca dhe Gjermania në korrik të vitit 2015, duke vendosur kufizime në programin bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndaj republikës islamike.

Presidenti amerikan, Barack Obama më 16 janar e ka shënuar një vjetorin e heqjes së sanksioneve, duke kujtuar përfitimet nga marrëveshja, duke përmendur veçnaërisht “rezultatet konkrete dhe të rëndësishme në bërjen më të sigurt të SHBA-së dhe botës”.

XS
SM
MD
LG