Ndërlidhjet

Medvedev rizgjedhet në krye të partisë Rusia e Bashkuar


Kryeministri rus dhe kryetari i Rusia e Bashkuar, Dmitry Medvedev

Kryeministri rus, Dmitry Medvedev është rizgjedhur në krye të partisë udhëheqëse ruse, Rusia e Bashkuar.

Votimi është mbajtur gjatë një konference të kësaj partie më 22 janar, ndërsa Medvedev ka garuar pa u sfiduar nga asnjë kundër kandidat. Ai është udhëheqësi i kësaj partie prej majit të vitit 2012.

Duke folur para delegatëve të partisë, pak para votimit, Medvedev ka thënë se partitë opozitare mund të shfrytëzojnë zgjedhjet lokale që janë paraparë të mbahen më 10 shtator që efektivisht të “nisin fushatën zgjedhore për president më herët”.

“Partia jonë nuk duhet të dorëzohet para provokimeve dhe duhet të mos përfshihet në intriga politike”, ka thënë ai.

Ai ka shtuar se Rusia e Bashkuar, e cila e ka shumicën në Dumën shtetërore dhe kontrollon qeverinë qëndrore dhe shumicën e administratave rajonale, është “partia udhëheqëse” dhe “burimi kryesor politik” i presidentit rus, Vladimir Putin.

Rusia ka mbajtur zgjedhjet parlamentare në shtator të vitit 2016. Zgjedhjet presidenciale do të mbahen më 11 mars, 2018.

XS
SM
MD
LG