Ndërlidhjet

Jemen: Janë vrarë 14 militantë dhe një ushtar amerikan


Pjesëtarë të forcave speciale amerikane

Zyrtarët amerikanë thonë se 14 militantë janë vrarë gjatë një sulmi të djeshëm në një bazë të al-Kaidës në Jemen.

Po ashtu, është vrarë edhe një ushtar amerikan.

Ky është ushtari i parë amerikan i vrarë prej se presidenti amerikan, Donald Trump, është inauguruar në këtë post.

Një zyrtar i paemëruar ushtarak i ka thënë agjencisë Reuters se forcat speciale të Shteteve të Bashkuara ishin autoritzuar nga presidenti Trump dhe kishin për qëllim mbledhjen e inteligjencës lidhur me al-Kaidën në Gadishullin Arab.

Ky zyrtar tha se forcat amerikane nuk e kanë zënë asnjë militant e as që e kanë burgosur dikë.

Pentagoni tha se 14 militantë janë vrarë.

Më herët, në raporte citohej një zyrtar i paidentifikuar i sigurisë i Jemenit, që ka thënë se disa helikopterë ushtarakë morën pjesë në operacion e zhvilluar në provincën Bayda.

AFP ka raportuar se një zyrtar provincial ka thënë se janë vrarë së paku 41 militantë dhe 16 civilë.

XS
SM
MD
LG