Ndërlidhjet

'Hidden Figures,' 'Fences' fitojnë çmimet kryesore të kritikës


Ilustrim

Filmi “Hidden Figures" ka qenë befasia e ceremonisë së çmimeve të kritikës amerikane të filmit, SAG pasi arriti të fitojë çmimin për ekipin më të mirë të aktorëve.

Ceremonia megjithatë u karakterizua me deklarime të shumta politike gjatë të cilave u kundërshtua urdhëri i presidentit amerikan, Donald Trump për të ndaluar hyrjen në SHBA të udhëtarëve nga shtatë vende me popullatë kryesisht myslimane.

"Hidden Figures," mbështetet në historinë e vërtetë të tri matematikaneve afrikano-amerikane gjatë viteve të ’60-ta të cilat kanë arritur të mundësojnë suksese të mëdha të programit të hapësirës së SHBA-së.

Filmi arriti të mund në këtë kategori filmat tjerë garues, “Manchester By the Sea” dhe “Moonlight”.

Çmimin për aktorin më të mirë e fitoi Denzel Washington për rolin në filimin “Fences”, ndërsa Emma Stone e fitoi çmimin për aktoren me të mirë për rolin e saj në filmin, “La la Land”.

XS
SM
MD
LG