Ndërlidhjet

Flynn: Zyrtarisht, e kemi paralajmëruar Iranin pas testit të raketës balistike


Këshilltari për siguri kombëtare, Michael Flynn

Këshilltari për siguri kombëtare i presidentit amerikan, Donald Trump, e ka “paralajmëruar” Iranin pasi republika islamike e ka testuar një raketë balistike.

Michael Flynn iu ka thënë gazetarëve në Uashington se administrata e Trumpit “dënon veprime të tilla nga Irani që minojnë sigurinë, prosperitetin dhe stabilitetin në dhe përtej Lindjes së Mesme, dhe rrezikon jetërat amerikane”.

Ai ka thënë se Irani tani ndjehet i fuqizuar, ndërsa e ka kritikuar administratën e Obamës se ka dështuar që t’i përgjigjet në mënyrë adekuate Teheranit.

Flynn ka thënë se “ne zyrtarisht e kemi paralajmëruar Iranin”, ndonëse nuk është ende e qartë se çfarë sakt ka nënkuptuar ai me këtë.

XS
SM
MD
LG