Ndërlidhjet

Beograd: Fillon procesi kundër oficerëve serbë të Bosnjës të dyshuar për masakrën e Srebrenicës


Gjykata për Krime Lufte në Beograd

Në Gjykatën për Krime Lufte në Beograd ka filluar procesi gjyqësor kundër tetë ish oficerëve serbë të Bosnjës me dyshimin se kanë marrë pjesë në masakrën e vitit 1995 në Srebrenicë.

Procesi i filluar sot, shihet si test për përkushtimin e Serbisë në trajtimin e të kaluarës së saj dhe një hap i rëndësishëm për ripajtimin në Ballkan, dy dekada pas përfundimit të luftës në Bosnje e Hercegovinë, raporton Associated Press.

Rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë janë vrarë nga trupat serbe të Bosnjes në Srebrenicë, që konsiderohet si krimi më i rëndë në Evropë prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Serbia është zotuar se do të dënojë kriminelët e luftës si përkushtim të saj në rrugën drejtë anëtarësimit në BE, ndonëse siç shkruan AP, qeveria nacionaliste e saj po përballet me kritika se po e pengon këtë zotim.

XS
SM
MD
LG