Ndërlidhjet

Lituani: Vendosja e forcave të NATO-s, mesazh i unitetit


Presidentja e Lituanisë, Dalia Grybauskaite, thotë se vendosja e forcave të NATO-s në vendin e saj, dërgon mesazh “shumë të qartë” se aleanca qëndron “e fuqishme dhe e bashkuar”.

Mëtutje, në ceremoninë e sotme me rastin e pritjes së një batalioni gjerman në qytetin qendror Rukla, në Lituani, ajo theksoi se vendosja ushtarake “në mënyrë të rëndësishme e forcon NATO-n” derisa po ndodhë “një grumbullim ushtarak rreth kufijve tanë dhe aksioneve agresive në rajonin tonë”.

Ministrja e mbrojtjes e Gjermanisëp, Ursuly von der Leyen, tha se vendosja ushtarake e bën të qartë se Lituania nuk është e vetmuar.

Aktualisht, njësitetet e NATO-s janë të vendosura në Poloni, Letoni dhe Estoni, për shkak të shqetësimeve për shkak të aksioneve të Rusisë.

Këto vende kanë kërkuar vendosje të trupave të NATO-s, pas aneksimit të Krimesë së Ukrainës nga ana e Rusisë, në mars të vitit 2014.

Moska e ka dënuar vendosjen e trupave të NATO-s duke e cilësuar si një akt të agresionit.

XS
SM
MD
LG