Ndërlidhjet

Podgoricë: Hiqet imuniteti i opozitarëve të akuzuar se organizuan puç


Komisioni parlamentar ku u vendos heqja e imunitetit të Andrija Mandiq dhe Milan Knezeviq

Një komision parlamentar në Mal të Zi e ka miratuar kërkesën e prokurorisë speciale për t’ia hequr imunitetin dy zyrtarëve të lartë të opozitës të cilët dyshohen se janë përfshirë në përpjekjen për grusht shtet.

Prokurori Milivoje Katniq e ka hartuar mocionin që mundëson paraburgosjen e Andrija Mandiq dhe Milan Knezeviqit, dhe përballjen e tyre të mëpasshme me gjykatën.

Katniq pretendon se të dy liderët e partisë pro Kremlinit, Fronti Demokratik, dhe që kundërshton anëtarësimin në NATO, dyshohet se “kanë themeluar organizatë kriminale” dhe janë përfshirë në përpjekjet kundër rendit kushtetues dhe sigurisë në Mal të Zi.

Mocioni për heqjen e imunitetit të dy liderëve opozitar duhet të konfirmohet në parlament, votim ky që pritet të mbahet më 15 shkurt.

Mandiq dhe Knezeviq i kanë hedhur poshtë akuzat.

Mali i Zi ka arrestuar rreth 20 persona në lidhje me përpjekjen për grusht shtet të muajit tetor, shumica shtetas të Serbisë.

Rusia e ka hedhur poshtë akuzën se është e përfshirë, por në mënyrë aktive ka përkrahur grupet vendore që kundërshtojnë anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

XS
SM
MD
LG