Ndërlidhjet

Ligjvënësit në Kaliforni duan etiketa paralajmëruese në lëngje me sheqer 


USA - Map of Santa Monica, California

Një senator shtetëror i Kalifornisë së SHBA-së, është duke e hartuar një ligj të ri përmes së cilit do të detyronte kompanitë që të vendosin etiketa paralajmëruese mbi prodhimet e lëngjeve me sheqer, raporton Reuters.

Ky hap konsiderohet si përpjekje e re në “luftën kundër sheqerit”.

Zyrtarët dhe avokatët e shëndetit publik kanë shtuar kritikat ndaj përdorimit të sheqerit, duke e cilësuar atë si kontribues kryesor ndaj epidemive shëndetsore si mbipesha dhe diabeti.

Shteti federal amerikan i Kalifornisë është bërë një betejë e ashpër kundër siç thonë kritikët “përdorimit të tepruar të sheqerit”.

XS
SM
MD
LG