Ndërlidhjet

Dachau: Pence e viziton ish kampin nazist që është çliruar nga trupat amerikane


Nënpresidenti amerikan, Mike Pence

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence me bashkëshorten dhe vajzën e tij, Charlotte, e kanë vizituar kampin e kohës së nazistëve të Dachau, në periferi të Mynihut në Gjermani.

Ai shoqërohej edhe nga një i mbijetuar i kampit, Abba Naour. Pence e ka vendosur një kurorë me lule në monumentin në qendër të kampit para se të shkonte edhe te pjesa ku gjenden furrat brenda krematoriumit të kampit.

Kampi i Dachau është krijuar nga qeveria e Adolf Hitlerit në vitin 1933.

Mbi 200 mijë njerëz nga e tërë Evropa janë mbajtur në kamp, ndërsa 40 mijë njerëz kanë vdekur aty. Shumica e viktimave kanë qenë hebrenj, homoseksualë, romë, aktivistë të krishterë dhe disidentë politik.

Kampi është çliruar nga trupat amerikane në prillin e vitit 1945.

Më vonë gjatë ditës, Pence do të udhëtoj drejt Brukselit për takime në NATO dhe me zyrtarë të Bashkimit Evropian.

XS
SM
MD
LG