Ndërlidhjet

SHBA: Protesta kundër Trumpit me rastin e Ditës së Presidentit


Pamje nga një protestë e mëparshme kundër Donald Trumpit në Nju Jork

Mijëra demonstrues e kanë shfrytëzuar Ditën e Presidentit në Shtetet e Bashkuara për të protestuar kundër Donald Trumpit, me moton “Nuk Është Dita e Presidentit Tim”.

Në këto protesta të mbajtura dje në 28 qytete në Shtetet e Bashkuara, kanë marrë pjesë dhjetëra mijëra njerëz.

Mijëra vetë në rrugët afër ndërtesës Trump Tower në Nju Jork kanë brohoritur “jo ndalesë, jo mur” dhe “regjimi Trump ka dështuar”.

Ata, po ashtu, mbanin parulla ku shkruante “mbajeni kushtetutën tash” dhe “shkarkojeni gënjeshtarin”.

Në tubimin në qendër të Los Anxhelosit, mijëra vetë kanë protestuar ndaj politikave të presidentit Trump kundër migrimit, ndryshimeve klimatike dhe rregullimeve të ambientit.

Në Çikago, afro 1,200 vetë janë tubuar përgjatë lumit afër ndërtesës Trump Tower, duke brohoritur “Donald Trump duhet të shkoj”.

Protesta janë mbajtur edhe në Uashington, Atlanta, Salt Lejk Siti dhe Portlend, e në qytete të tjera.

XS
SM
MD
LG