Ndërlidhjet

Forcat e Irakut sulmojnë aeroportin e Mosulit


Mosul, Irak

Forcat irakiane të sigurisë kanë sulmuar aeroportin e Mosulit, në përpjekje për të rikthyer kontrollin e qytetit nga grupi militant Shteti Islamik.

Ato po ashtu kanë sulmuar një kamp ushtarak pranë, tha televizioni shtetëror.

Aeroporti dhe baza al-Ghazlani janë në rrethina të Mosulit, në anën perëndimore të Lumit Tigër.

Forcat irakiane tashmë i kanë dëbuar militantët islamikë nga ana lindore e qytetit.

Mbi 160,000 njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në dhe përreth qytetit.

Mosuli ka rënë nën kontrollin e Shtetit Islamik qysh në vitin 2014.

XS
SM
MD
LG