Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Lituania dënon dy persona për spiunazh


Ilustrim

Një gjykatë në Lituani ka dënuar një qytetar rus dhe një ish-ushtarak lituanez për spiunim për Rusinë.

Gjykata rajonale në Siauliai ka dënuar rusin Sergei Moiseyenko, 66 vjeç dhe ish-oficerin e forave ajrore, Sergejus Pusinas, 33 vjeç për spiunazh.

Moiseyenko është dënuar me 10 vjet e gjysmë burgim, ndërkaq Pusinas me 5 vjet burgim.

Të dy ishin arrestuar në dhjetor të vitit 2014 dhe janë akuzuar se i kanë dhënë të dhëna sekrete ushtarake Rusisë.

XS
SM
MD
LG