Ndërlidhjet

Rusia thotë se Palmira është rimarrë nga IS-i


Pamje nga eksplodimet e djeshme në qytetin Palmira në Siri, derisa forcat qeveritare avanconin për rimarrjen e kontrollit nga militantët e IS-it

Rusia thotë se forcat e armatosura të Sirisë e kanë rimarrë kontrollion ndaj qytetit të lashtë, Palmira, nga grupi ekstresmist, Shteti Islamik (IS).

Agjencitë ruse të lajmeve kanë raportuar se minsitri i mbrojtjes, Sergei Shoigu, i ka thënë dje presidentit, Vladimir Putin, se forcat lojale ndaj presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, me ndihmën e forcave ruse, e kan rimarrë kontrollin ndaj Palmirës.

Militantët e IS-it e okupuan këtë qytet antik në maj të vitit 2015 dhe pothuajse menjëherë kanë filluar t’i shkatërrojnë monumentet e lashta atje.

Në fund të muajit mars të vitit të kaluar, me mbështetjen e sulmeve ajrore të Rusisë, forcat e qeverisë së Sirisë e patën rimarrë kontrollin në këtë hapësirë.

Por, në dhjetor të vitit 2016, militantëe IS-it përsëri e okupuan Palmirën.

Shumica e monumenteve antike, shtatoreve dhe nsdërtesave në Palmirë tash mendohet se janë shkatërruar nga militantët IS-it.

XS
SM
MD
LG