Ndërlidhjet

Sessions do të japë shpjegim me shkrim për kontaktet me ambasadorin rus


Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Jeff Sessions

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Jeff Sessions do të japë një shpejgim me shkrim për kontaktet e tij me ambasadorin rus vitin e kaluar, ka thënë Departmenti i Drejtësisë.

Sessions do ta paraqes shpjegimin e tij më 6 mars në Komitetin e Gjyqësisë në Senatin amerikan, duke iu përgjigjur kështu kërkesës së anëtarëve demokratë të këtij komiteti.

Demokratët kanë kërkuar shpjegim për dy takimet e Session me ambasadorin rus në SHBA, Sergei Kislyak dhe pse Sessions nuk ka treguar për to gjatë seancës dëgjimore të konfirmimit pranë komitetit në muajin janar.

Session, ish senator nga Alabama, ka thënë më 2 mars se është takuar me Kislyak në zyrën e tij në Senat, dy muaj para zgjedhjeve si dhe gjatë një ngjarje me ambasadorë të tjerë në Konventën Kombëtare Republikane të mbajtur në muajin korrik.

Kreu i komitetit të gjyqësorit, senatori republikan Chuck Grassley ka refuzuar kërkesën e demokratëve që Sessions të dëshmojë para këtij komiteti.

XS
SM
MD
LG