Ndërlidhjet

Rusia shpreson që Mladiqi do të lirohet nga burgu për trajtim mjekësor


Ratko Mladiq

Moska shpreson se ish-lideri ushtarak i serbëve të Bosnjës, Ratko Mladiq, do t’i garantohet lirim i përkohshëm nga burgu në Hagë, për t’iu nënshtruar trajtimit mjekësor në Rusi.

Deklarata e Ministrisë së Jashtme ruse, vjen vetëm një ditë pasi Tribunali Ndërkombëtar për Krime luftë për ish Jugosllavi, ka pranuar një kërkesë nga avokatat e Mladiqit, të cilët thonë se gjendja shëndetësore e tij është përkeqësuar.

Gjyqi ndaj Mladiqit ka përfunduar në dhjetor. Gjykatësisht janë duke shqyrtuar aktgjykimet mbi akuzat për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit për rolin e tij në luftën në Bosnjë në vitet 1992-95.

XS
SM
MD
LG