Ndërlidhjet

Moskë: Policia e arrestoi liderin opozitar Navalny gjatë protestës


Policia duke e arrestuar liderin opozitar rus Aleksei Navalny gjatë një proteste të sotme kundër korrupsionit

Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, është arrestuar sot nga policia në pjesën qendrore të Moskës, në një tubim që ai e kishte thirrur për të protestuar kundër korrupsionit.

Roman Ruibanov, drejtor i fondacionit antikorrupsion të Navalnyt, në rrjetin Twitter ka konfirmuar se lideri opozitar ishte arrestuar dhe ka postuar video ku shihet turma e mbështetësve të tij në përpjekje për pengimin e këvizjes së makinës policore me Navalnyn, derisa prania e policisë speciale ishte e madhe.

Disa protestues janë arrestuar derisa policia e pastronte rrugën për lëvizjen e automobilit policor.

Navalny u bëri thirrje mbështetësve që ta vazhdojnë tubimin kundër korrupsionit pa praninë e tij.

Dhjetëra vetë janë arrestuar në Sheshin Pushkin, ku ka pasur prani të madhe të policisë, ndërsa një helikopter fluturnote mbi masën e tubuar në këtë protestë, e cila nuk ishte e autorizuar.

Raportohet se ka pasur edhe arrestime në tubimet e tjera të këtilla në qytetet në gjithë Rusinë.

Këto tubime po bëhen pasi grupi antikorrupsion i zotit Navalny, më 2 mars e ka publikuar një raport, në të cilin akuzohet kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, se i ka përdorë organizatat humanitare dhe OJQ-të, për të mbledhur donacione nga pasanikët dhe bankat shtetërore, e pastaj këto fonde i ka shfrytëzuar për blerjen e pasurive të shtrenjta.

XS
SM
MD
LG